Krby sa vrátili do našich domovov po roku 1989 a tvoria súčasť mnohých novopostavených ale aj rekonštruovaných rodinných domov, chalúp a iných bytových jednotiek. Dnešné moderné krby majú vďaka rozmanitosti ponúkaných materiálov mnoho podôb. Vybrať si môžete z bohatej ponuky krbových vložiek (rovné, obojstranné, trojstrané, oblukové, rohové, panoramatické presklenie), omietok, kachlí atď.

Otázkou ostáva, ako si správne vybrať. Najvhodnejšou alternatívou do dnešných moderných domov je akumulačný krb, ktorý, ak je správne nadimenzovaný, môže slúžiť ako spoľahlivý alternatívny zdroj vykurovania.

Dimenzovať znamená určiť správny výkon krbu na požadovanú hodnotu tepelných strát daného priestoru , ktorý chceme vykúriť, a taktiež určiť správnu veľkosť presklenia krbovej vložky na dosiahnutie maximálnej tepelnej pohody (miestnosť by nemala byť prekúrená).

Existujú aj krbové vložky s dvojitým presklením, ktoré znižujú prílišné sálanie tepla cez presklenie do obytného priestoru. Pri takýchto krboch je dôležité, aby bola krbová vložka vybavená externým prívodom vzduchu, čo je nutné napríklad pri nízkoenergetických pasívnych domoch a taktiež pri domoch, ktoré majú nainštalovanú rekuperaciu vzduchu.

Základné rozdelenie krbov:

Akumulačný krb – Poskytuje sálavé teplo, nevysušuje vzduch, neprekuruje priestory a zostáva teplý až 10 hodín. Všetko závisí od konštrukcie krbu.

Teplovzdušný krb – Odvádza teplý vzduch z teplovzdušnej komory krbu cez teplovzdušné mriežky a rozvody do interiéru. Vďaka rýchlemu teplu je vhodný napríklad do víkendových domov. Najviac používaný krb u nás.

Krb s otvoreným ohniskom – Je určený skôr pre pohľad na oheň, pretože jeho účinnosť je veľmi nízka.

Kombinovaný krb – Miestnosť, kde je krb umiestnený, je vykurovaná sálavým teplom, vzdialenejšie priestory teplovzdušne.

Hypokaustový krb  Týmto systémom je pomocou sálavých stien možné vykúriť dve poschodia a okolité miestnosti. Sálavé steny sú ohrievané cez dutiny cirkuláciou teplého vzduchu z komory krbu. Celkový vonkajší plášť hypokaustového krbu a taktiež sálavé steny neobsahujú žiadne teplovzdušné mriežky, takže tento systém je celkovo uzavretý a vydáva príjemné sálavé teplo. Hypokaustový krb je alternatíva primárneho vykurovania domácich príbytkov.

Krb s teplovodným výmenníkom – Tento typ krbu s kombináciou akumulačnej nádrže sa dá dopojiť do systému, kde je navrhnuté podlahové teplovodné vykurovanie alebo závesné radiátory. Krb s teplovodným výmenníkom a akumulačnou nádržou je možné skombinovať s tepelným čerpadlom, elektrokotlom, solárnym systémom na ohrev vody, plynovým kondenzačným kotlom, fotovoltikou, peletovým kotlom alebo kotlom na tuhe palivo. Krb s teplovodným výmenníkom je alternatíva primárneho vykurovania domácich príbytkov.

Vykurovanie krbom

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.